top of page

Arıtma Ekipmanları

Izgaralar 

Izgaralar atıksu içerisinde parçalanamayan katı maddeleri sudan ayırarak, hem suda bulunan kirlilik yükünü azaltır hemde  arıtma sisteminde bulunan pompa gibi ekipmanların tıkanması önleyerek oluşabilecek arızların önüne geçer. Izgaraların küçük tesislerde elle, büyük tesislerde mekanik olarak temizlenmesi öngörülür. TT Arıtma Sistemleri olarak üretimini yaptığımız ızgara çeşitleri ve özellikleri belirtilmiştir. Müşterilerimizin isteği doğrultusunda ızgaralar; sıcak daldırma galvaniz kaplı karbon çeliğinden yada AISI 304 - 316 kalite paslanmaz çelikten üretilebilir.

Elle Temizlemeli Kaba - İnce Izgaralar

Elle temizlemeli kaba - ince ızgaralar genellikle arıtma tesisin en başında bulunur ve kaba ızgaralar için ızgara aralığı 25 - 50 mm aralığında, ince ızgaralar için 5 - 15 mm aralığında olup  atıksu içerisinde gelebilecek  iri maddelerin ekipmanlara zarar vermesini önlemek ve boru hatlarında meydana gelebilecek tıkanıklıkların engellenmesi için kullanılır. Sabit çubuk ızgaraları bir tırmık yardımıyla manuel olarak temizlenerek oluşan kirlilik sistemden uzaklaştırılır.

kaba ızgara | atık su arıtma

Dairesel Mekanik Izgaralar

Mekanik temizlemeli dairesel ızgaraların işlevi elle temizlemi ızgaralar gibi olup, temizleme tırmığı otomatik olarak çalışmaktakta ve bunda dolayı daha az iş gücüne gerek duyulmaktadır.

dairesel mekanik ızgara

Doğrusal Mekanik Izgaralar

Doğrusal tip mekanik ızgaralarda temizleme işlemi, tırmıklarının ızgara çubuklarını düşey yönde doğrusal hareket ile dıştan taramasıyla  yapılır.

Izgaralar genellikle kanala 70° - 75º eğimle yerleştirilir ve ünite yapısında ızgara, redüktör, taşıyıcı şase, zincir gerdirme sistemi, tırmık ve tırmık temizleme kısmı bulunmaktadır.

arıtma tesisi, ızgara
bottom of page